Zálohovanie dát

Zálohovanie dát, prevencia pred stratou dát

V zásade platí, že súbory, ktoré sú pre Vás dôležité (fotografie, dokumenty, účtovníctvo a pod.) a nechcete o nich prísť, by ste nemali mať uložené len na jednom mieste (v PC, notebooku, USB kľúč), totiž nikdy neviete, kedy sa vám zariadenie pokazí, alebo bude ukradnuté, či znehodnotené iným spôsobom (napr. vírus, ktorý zašifruje dáta a požaduje výkupné) a tak neustále riskujete stratu dát. Radíme Vám preto, aby ste si KÓPIU týchto dát vytvorili na inom mieste, a nechali ich aj na pôvodnom, tak aby ste ich mali vždy na minimálne dvoch miestach, lebo je menej pravdepodobné, že by ste naraz prišli o dve úložiska. Platí to pre všetky disky, obzvlášť pre USB kľúče a pamäťové karty, lebo sú ešte háklivejšie na stratu dát, ako pevné disky v počítačoch.

možnosti zálohovania

  • na USB kľúč – lacné riešenie, menej spoľahlivé (nízka cena, napr. 32GB od 5 EUR)
  • na USB externý disk – rýchlejšie a spoľahlivejšie, funguje podobne ako USB kľúč, ale s veľkou kapacitou a rýchlejšie (1000GB od 50EUR)
  • na Cloud (súkromné úložisko na Internete) – dáta sa automaticky uploadujú na Internetové úložisko, ktoré spravujete vlastným prístupovým menom a heslom. Ak chcete mať lepšie zabezpečenie, môžete si zapnúť dvojfaktorovú autentifikáciu cez mobil. Úložisko zaznamenáva každú zmenu súborov a hneď ich synchronizuje a tak máte vytvorené aktuálne zálohy v reálnom čase. Naviac, appku cloudu si môžete nainštalovať aj do smartfónu a tabletu a mať tak zálohy kedykoľvek a kdekoľvek k dispozícii a pracovať s nimi aj offline a každá zmena sa potom aktualizuje aj v počítačoch, kde to máte nainštalované. Prípadne takto viete automaticky zálohovať všetky fotografie a videá, ktoré so smartfónom či tabletom urobíte, a tie sa automaticky prenesú do PC. Aj keď by ste prišli o zariadenia, na ktorých máte dáta uložené, stále ostávajú uložené na cloude, a viete si ich odtiaľ kedykoľvek obnoviť. Cloud obsahuje aj kôš, ktorý súbory po zmazaní nejakú dobu ešte uchováva.

Dáta, ktoré potrebujeme zálohovať nie sú len fotky, dokumenty či účtovníctvo. U mnohých ľudí  a firiem je žiadúce, aby bola v prípade poškodenia disku k dispozícii kompletná záloha Windows so všetkými nainštalovanými programami a urobenými nastaveniami.

Takáto záloha vám umožní mať PC pripravené na plnohodnotné používanie behom niekoľkých minút po výmene disku či SSD.

Jeden z nástrojov, ktorý to umožňuje sa nachádza priamo vo Windowse.

Postup:

1. zapojte externý USB disk, na ktorom máte minimálne toľko GB voľného miesta, koľko GB máte využitého na jednotke C (alebo aj ďalších, ak ich chcete zahrnúť do zálohy)

2. stlačte klávesu s logom Windowsu + tlačidlo R

3. napíšte príkaz sdclt

4. vľavo vyberte „Vytvorenie obrazu systému“

5. vyberte jednotku zapojeného externého USB disku, na ktorú chcete uložiť zálohu.

6. pokračujte pokynami zobrazenými v aplikácii

7. vytvorte disk na opravu systému, pomocou ktorého to budete vedieť potom obnoviť. Obnova sa dá urobiť aj pomocou inštalačky Windowsu, ktorú môžete mať aj na USB flash kľúči. Tá sa dá stiahnuť na stránkach Microsoftu vo forme nástroja na vytváranie médií (Media Creation Tool).

Takto  vytvorená záloha je verným obrazom každého bajtu na disku a dá sa pomocou neho obnoviť kompletný systém so všetkým do dňa, hodiny a minúty, kedy bola robená záloha.

So zálohovaním alebo aj následnou obnovou Vám radi pomôžeme, kontaktujte nás.

Medzi najznámejšie Cloudové služby patria napríklad

  • Google Drive (alebo Google Disk – prepojené s kontom Google) – zdieľa priestor s Vašim Gmailom, bezplatne 15GB, s možnosťou dokúpenia väčšieho priestoru
  • Microsoft OneDrive (prepojené s kontom Microsoft, Skype, Outlook) – bezplatne 5GB, s možnosťou dokúpenia väčšieho priestoru. Pokiaľ využívate služby MS 365, súčasťou je aj OneDrive o veľkosti 1000GB.
  • Apple iCloud (bezplatne 5GB s možnosťou dokúpenia väčšieho priestoru)
  • MEGA (bezplatne 50GB s možnosťou dokúpenia väčšieho priestoru)
  • Dropbox (bezplatne 2GB s možnosťou dokúpenia väčšieho priestoru)
upozornenie: informácie boli platné v roku 2020

Vlastný cloud
Ak chcete využívať možnosti automatickej synchronizácie, ale nechcete používať Internetové služby, existuje možnosť zakúpiť si sieťové úložisko NAS, ktoré bude súčasťou vašej lokálnej siete a budete môcť na neho pristupovať aj cez WiFi. To dokonca môže mať v sebe dva disky (RAID), ktoré sa budú navzájom zrkadliť a vytvárať tak ďalšiu kópiu v reálnom čase. Odporúčame zariadenia Synology.

Naše služby
So všetkými týmito možnosťami Vám vieme pomôcť, zabezpečíme Vám ako disky, tak aj Cloudové služby, nainštalujeme, nastavíme a zaškolíme na používanie.

Cenník

A nezabudnite, že najlepšia je prevencia a vyhnutie sa zbytočnému riskovaniu a teda neodkladať zálohovanie na dobu, keď už bude neskoro. Všetko dôležité si zálohujte čo najčastejšie.
Radi Vám s tým pomôžeme a zautomatizujeme Vám to, aby ste na to nemuseli myslieť a mohli kľudne spať 🙂

Potrebujete poradiť alebo pomôcť?

Nechajte nám vaše čÍslo a my vám zavoláme

Firma

SMILES SK s. r. o. Prešov 0948 434 763
051/202 89 75

SOCIÁLNE SIETE